Kuulsused ja hinnasilt – Phoenix Sunsi planeeritav sunnitud müük.

 

Sel suvel määras NBA juhtkond pärast lõppenud sisejuurdlust Phoenix Sunsi omanikule Robert Sarverile 10 miljonit $ trahvi ja aastase tegutsemiskeelu NBA-s. Juurdlusest selgus, et ta kasutas rassistlikke sõnu teiste rassistlike sõnapruuke kommenteerides (5 korda 17 a. jooksul), tegi mõnikord seksistliku alatooniga märkusi naistöötajate suhtes ning muud sellist, mis USA-s kuulub mõiste alla toksiline töökeskkond (lugupidamatu, mittekaasav, ebaeetiline, kuritahtlik ja solvav). Kuna NBA tahab olla ühiskonnas eeskujuks, siis ei ole selline käitumine liigas lubatav.

Paraku osutus surve mõne klubi kaasomaniku, osade mängijate ja sponsorite ning paljude fännide poolt liiga suureks, et saaks mõistlikul tasemel karistuse lõppedes taas liigas edasi toimetada, mistõttu tuligi otsus oma osalus klubis (ja ka naiste profiliigas WNBA-s mängivas Phoenix Mercurys) müüa.

Miks seda vaja teada on? Maailmas on muututud ülitundlikuks teisi solvata võivate sõnade kasutamise pärast. Paraku on ka eestlased seetõttu kannatanud (nt Jüri Vips), mistõttu peab iga meie noorsportlane kogu aeg jälgima oma sõnakasutust igas keskkonnas (nt sotsiaalmeedias kommenteerides), et see ei saaks takistuseks tema sportlaskarjääris. Kõik, mis kirja on saanud, võidakse mitme aasta pärast üles kaevata ja see võib tuleviku sportlasena rikkuda. Veel enam, kuigi kristlus, mis domineerib USA-s ja Euroopas, peab vigade eest andestust palumist üheks oma alusõpetustest, siis tänapäevases halastamatus ühiskonnas sellest enam ei piisa. Seda kogesid nii Sarver kui ka Vips. Ja samalaadse süüdistuse on saanud ka Washington Commandersi (NFLi klubi, rohkem tuntud endise nimega Redskins) omanik Dan Snyder, tõenäoliselt võib ka tema olla sunnitud oma klubi müüma (palkas juba ühe panga klubi võimalikku müüki nõustama). Selle vastu tunnevad huvi näiteks Jeff Bezos ja korvpalli megastaar Kevin Durant.

Nüüd rahast. Sarveri juhitud investorite grupp ostis 2004.a. Sunsi 401 miljoni dollari eest. Ca aasta tagasi müüdi 5 % osalust investeerimisfirmale Dyal Capital Partners, mis müügihinna järgi tegi tol hetkel Sunsi väärtuseks 1,55 miljardit $. Eelmisel aastal oli  Forbesi hinnangul Sunsi väärtuseks 1,8 miljardit. Värskes Forbesi edetabelis pakutakse Sunsi väärtuseks aga 2,7 miljardit $ ( https://www.forbes.com/nba-valuations/list/#tab:overall). Seni kallim müük on olnud Brooklyn Netsi 3,3 miljardit. Lõplikuks müügihinnaks aga jääb arvatavasti summa üle 3 miljardi, võib-olla isegi üle nelja miljardi. Miks?

Esiteks on teada mitme ülirikka inimese huvi omada NBA meeskonda. Nende sekka kuuluvad Steve Jobsi lesk Laurene Powell Jobs, Amazoni omanik Jeff Bezos, Oracle’i omanik Larry Ellison ja ka Elon Muski nimi on meediast läbi jooksnud. Seega konkureerivad suured rahakotid ja kui keegi teine tahaks uueks omanikuks saada, siis nende ülelöömiseks peab lauda lööma väga suure summa. Ellison näiteks jäi 2010.a. Golden State Warriorsist ilma, kuigi arvas, et võitis pakkumise. Tõenäoliselt on tal hammas verel.

Teiseks oluliseks mõjutajaks on Arizona kui elukeskkond ja asukoht. Omanik peaks enamuse aastast seal elama ja kuna Phoenixis paistab 300 päeva aastas päike, siis on see paljudele meeltmööda keskkond. Samuti on lähedal nii California kui Las Vegas, mis rikaste ja kuulsate jaoks on oluline. Samuti osariigi enda suurus. Arizona osariigis elab ca 7,4 miljonit elanikku, olles suuruselt 14 osariik.

Kolmandaks on läbirääkimistel mitmed tehingud NBA ja meediaettevõtete vahel, kus prognoositakse NBA-le suuri tulusid, millest oma osa saavad ka klubid. Seega eelnevad klubide müügid NBA-s ei oleks võrreldavatel alustel (tegelikult pole ka täna üks-ühele võrreldavad, sest osad klubid rendivad spordihalli, teised aga omavad seda, seega tuleks see ostuga kaasa).

Lisaks siia juurde ka väga lojaalse fännide armee. Lids, sporditarvete jaemüügikett, toob oma müügitulemuste analüüsis välja, et Suns’i tooteid müüdi Arizona osariigis enim, millega paljude võistkondade koduosariigid kiidelda ei saa.

Allikas: Lids

 

Samas pole praeguseks isegi müügitingimused selged. Nimelt kuulub Sarverile  ca 35 % klubist. Kas ta müüb ainult oma osaluse? Väidetavalt on tal aga ainuõigus otsustada kogu klubi müük. Kas ta müüb oma osaluse praegusele suuruselt teisele omanikule, iraani päritolu Jahm Najafile? Paraku ei kirjutanud Najafi alla Sarverit toetavale kirjale ca aasta tagasi, seega Sarveril võiks puududa soov temale müüa. Võib-olla siis teistele osanikele, kellest enamik on kinnisvaraäri ja panganduse kaudu Sarveri kliendid või äripartnerid. Või jääb neile müües variomanikuks? See saaks olema keeruline, sest tehingu peavad 3/4 teistest NBA klubiomanikest heaks kiitma ja iga kahtluse puhul võib selline tehing läbi kukkuda.

Õli niigi intrigeerivasse müügikeskkonna tulle valas hiljuti tulnud uudis, et Sarver palkas tehingut nõustama Moelis & Company panga, kes nõustab ka sedasama miljardär Najafit (kes, muide, omab osalust sellistes spordiga seotud ettevõtmistes nagu McClaren ja X-Games). See teeb loomulikult väga murelikuks teised potentsiaalsed ostjad, sest kas neile antakse kogu vajalik info pakkumise tegemiseks või mitte. Nõustajad küll kinnitavad, et nad on neutraalsed ja nende eesmärk on leida Sarverile maksimaalselt parim pakkumine (allikas: semafor.com).

Kes veel võiks olla omanikukandidaadid? Üheks on kindlasti endine Walt Disney Company juht Robert Iger, kes on Chris Pauliga head sõbrad. Walt Disney Company’le kuulub ka spordimeedia ESPN, kel on NBA-ga väga head suhted. Samas oli ESPN see, kes Sarveri käitumuslikud probleemid avalikkuse ette tõi, nii et kas on praegusel omanikul soov teda eelistada?

Hiljuti käis USA meediast läbi ka uudist, et ekspresident Barack Obama, tuntud korvpallifänn, on osaline ühes investorite grupis, kes valmistavad ette oma pakkumist. Vaadates NBA praeguseid poliitikaid ja NBA omanike struktuuri, siis pole üldse üllatav, kui soovitakse näha mustanahalist klubiomanikku, veel parem kui ta oleks ka naissoost. Samas on Arizonas suur latiinode kogukond, mistõttu poleks ka ime, kui uute omanike ringis oleks ka nende esindaja.

Saab olema huvitav näha milline kuulsus klubi omanike ringi kuuluma hakkab. Kindel on see, et meedia huvi selle tehingu vastu on suurem kui tavaliselt. Ja Sunsi fännid loodavad, et uued omanikud ei ole nii suured koonrid kui Sarver, kes ei soovinud minna üle palgalimiidi, et maksta luksusmakse liigale, mistõttu klubi ei jahtinud superstaare ega suutnud pikki aastaid play-offi jõuda.